Промивка системи охолодження — маленькі хитрощі
Промивка системи охолодження авто – одне з найважливіших заходів, так як коректна робота радіатора і інших елементів даного комплексу запобігає перегрів двигуна і, як наслідок, дорогий ремонт.
Своїми руками — або на СТО?
Природно, відігнати автомобіль на станцію буде найбільш розумним рішенням – професійні механіки виконають всі роботи швидко і якісно. Однак не завжди є час і можливість залишитися на певний період без автомобіля, так і черги ніхто не відміняв. І, загалом-то, грошей на оплату праці майстрів час від часу стає шкода.
Тому, якщо є вільний час, можна зробити все самостійно. Це не так складно, як здається. За великим рахунком, потрібно лише терпіння і старанність. Спеціальні знання та навички зайвими не будуть, але можна обійтися і без них.
Необхідність даної процедури та її типи
Як не дивно, але далеко не всі автовласники замислюються про періодичного очищення системи охолодження. Більшість з них просто-напросто безтурботно підливають антифриз в радіатор. Але після певного етапу в житті автомобіля — це перестає допомагати: по закінченні декількох днів свіжий тосол набуває колір вугілля. І це не дивно, адже в брудній системі рідина чистої залишатися не може.
Існує 2 види очищення:
- Зовнішня – від налиплих комах, грязі, піску тощо сміття. Робиться це за допомогою спрямованої на радіатор водяний струменя, але не занадто сильною, щоб не пошкодити стільники;
- Внутрішня – видалення накипу, іржі, продуктів розкладання тосола і моторного масла.
Важливо! Ні в якому разі не відкривайте пробку радіатора, якщо двигун ще гарячий. Рідина знаходиться під тиском. Її може просто викинути з радіатора, що загрожує опіками!
Причини забруднень
Вода
Ті, хто заливає воду в радіатор (хоча б зрідка, літню пору року), обов'язково зіткнеться з проблемою накипу. Солі, розчинені у воді, якщо вона не дистильована, під дією високої температури будуть осідати на деталях охолоджувальної системи.
Тосол/антифриз
Антифриз накипу не утворює. Але з плином часу антифриз розкладається (в тому числі і вхідні в його склад присадки, що перешкоджають виникненню корозії), а продукти розкладання відкладаються на стінках труб. Все це не тільки погіршує теплопровідність магістралей, але і може привести до закупорки тонких і довгих трубок.
Сторонні речовини
У цю категорію можна віднести пил, моторне масло і т. п. зокрема, періодично в радіаторах можна знайти і герметик, який використовують для швидкого ремонту та усунення течі.
Чим промивати систему охолодження?
Для цього використовуються наступні речовини:
- Вода;
- Подкисленная вода;
- Спеціальні засоби.
Вода – цей варіант найменш підходящий. Однак, через брак нічого кращого, іноді використовують і його. В ідеалі необхідно використовувати дистильовану воду, але якщо її немає, то зійде і кип'ячена. Потрібно залити воду, завести двигун і дати йому попрацювати близько чверті години на холостих обертах. Після цього двигун слід заглушити і злити рідину. Повторювати цю процедуру потрібно поки сливаемая вода не стане абсолютно чистою.
Негативними моментами є:
— Утворення накипу;
— Низька ефективність такої промивки – навіть окріп не може розчинити і вивести більшість забруднень.
Подкисленная вода – такий підхід потрібно в тих випадках, коли в злитою охолоджуючої рідини виявилися шматочки накипу. Це пряме свідчення некоректної роботи всієї системи. Отже, використання простої води нічого не дасть – потрібне виготовлення слабкого розчину на її основі з додаванням до нього одного з 3-х компонентів:
- Каустичної соди;
- Молочної кислоти;
- Есенції (оцтової).
Двигун слід періодично запускати і нагрівати до робочої температури, після чого давати йому охолонути. Прогрітий розчин повинен залишатися в моторі близько 2,5-3-х годин. Після закінчення цього часу розчин потрібно злити і залити новий. Після закінчення всіх дій використовується дистильована вода для фінішної промивання системи.
Спеціальні кошти – цей варіант є оптимальним, так як вода негативно впливає на компоненти системи. Справа в тому, що для видалення різного типу забруднень необхідно використовувати різні чистячі речовини. Всі види відкладень діляться на 2 категорії:
- Накип – для її усунення краще всього застосовувати кислотні розчини;
- Органіка і жир – від них радіатор позбавить тільки луг.
Проте варто пам'ятати і про деякі нюанси. Наприклад, луг і кислота несумісні (нейтралізують один одного), так що змішувати їх не можна. А ще вони негативно впливають на комплектуючі всієї системи.
Виходячи з цього, всі чистячі засоби можна розділити на 4 групи:
- Лужні;
- Кислотні;
- 2-компонентні;
- Нейтрального типу.
Кислотні і лужні засоби – вони непопулярні, а в чистому вигляді їх і зовсім складно знайти. Причин тому кілька – такі розчини не тільки негативно впливають на всю систему (зокрема, пластикові вироби, а також гумові шланги і патрубки просто плавляться) але і змушують господаря авто проводити їх нейтралізацію після використання.
Двокомпонентні – дані кошти досить популярні і затребувані. Вони складаються з 2-х розчинів (лужного і кислотного), які необхідно по черзі вилити в радіатор.
Нейтральні – в складі цих коштів не є агресивних лугів і кислот. В залежності від вхідних компонентів, деякі з них застосовуються тільки в профілактичних цілях, а деякі в змозі видаляти навіть дуже серйозні відкладення.
До складу такого розчину входять:
— основне засіб;
— диспергенты – не дозволяють частинкам, які вже отлипли від стінок трубок і радіатора під дією очисника, знову прилипати до поверхні;
— інгібітори корозії;
— захисні засоби – оберігають компоненти системи від згубного впливу лугу і кислоти;
— розчини для обробки гумових і пластикових комплектуючих.
Підсумок
Як видно, промивати систему охолодження не тільки можна, але і необхідно. В ідеалі для цього слід користуватися спеціальними засобами, але якщо потрібно провести такий захід цю ж хвилину, а найближчий автомагазин далеко – дозволяється заливати воду в радіатор (краще підкислену), але це на крайній випадок. Також не варто забувати і про періодичної зовнішньої промиванні.
- Каустична сода для прочищення трубЯк прочистити труби в квартирі, ефективний методКаустична сода для прочищення труб
- Система опалення і антифризВ силу того, що на території нашої країни в зимовий період дуже часто виникають ситуації, коли без попередження відключають газ і електрику, система опалення, заповнена звичайною водою, може вийти з ладу при негативній температурі.Система опалення і антифриз